10.07.2021 Sąsiedzki Folwark -polsko- niemieckie spotkanie integracyjne w Przelewicach.

 

„Sąsiedzki folwark – polsko-niemieckie spotkanie integracyjne w Przelewicach”,  to tytuł projektu realizowanego w dniu 10 lipca br. przez Gminę Przelewice z udziałem niemieckiego partnera Miasto Woldegk.  Imprezą towarzyszącą było „Powitanie Wakacji”,  zorganizowane przez Stowarzyszenie „DOTKNIJ KULTURY”  w ramach dofinansowania z budżetu Gminy Przelewice oraz Bibliotekę – Gminne Centrum Kultury w Przelewicach. Pierwotny termin spotkania zaplanowano w ubiegłym roku, jednakże z powodu pandemii COVID-19 realizacja projektu w ww. terminie była niemożliwa.

W związku ze sprzyjającą pogodą, długo oczekiwane spotkanie odbyło się na wolnym powietrzu na placu targowym w  centrum Przelewic, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie i miło spędzić czas wolny.

W ramach realizowanego projektu strażacy z OSP Przelewice przeprowadzili  polsko-niemieckie ćwiczenia sportowo-pożarnicze, w tym pokaz uwalniania z samochodu poszkodowanego i symulowany pożar samochodu oraz pokaz ratownictwa medycznego pod kierunkiem prezesa OSP Przelewice p. Henryka Nawoja.  Odbyły się również polsko-niemieckie warsztaty kulinarne wraz z konkursem na najlepsze danie z ziemniaków, które prowadził p. Grzegorz Gliszczyński ze Stowarzyszenia „SOS dla Rodziny”. W trakcie warsztatów p. Grzegorz zaprezentował dwa dania: krem z ziemniaka z chipsem z boczku  i gofry ziemniaczane z chorizo. Odbył się także polsko-niemiecki konkurs kulinarny, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Udział w nim wzięły 4 zespoły, a zwyciężyły: Panie z Koła Emerytów w Przelewicach za knedle z truskawkami. Drugie miejsce zajęło KGW w Przywodziu za ziemniaki faszerowane szpinakiem i boczkiem, a Panie i Panowie z Miasta Woldegk oraz Panie z OSP Przelewice zajęli równorzędne trzecie miejsce – I zespół za placki ziemniaczane z musem jabłkowym i drugi za babeczki „pożarnicze”. Na zakończenie odbyła  się degustacja wszystkich przygotowanych podczas warsztatów potraw.  Wszyscy uczestnicy konkursu dzielnie walczyli, przygotowali pyszne potrawy, a co ważne mogli bliżej się poznać i mile spędzić czas wolny.

Kolejną atrakcją polsko-niemieckiego spotkania była prezentacja rękodzieła artystycznego naszych utalentowanych mieszkańców gminy. Wszystkie prace były piękne i oryginalne oraz wzbudzały duże zainteresowanie. W przygotowaniu produktów rękodzielniczych i stoiska wystawowego pomogły panie: Agata Podgórczyk i Żaneta Mrówczyńska, za co serdecznie dziękujemy.

Oczywiście podczas imprezy nie mogło zabraknąć atrakcji dla dzieci, w tym dmuchańców, baniek mydlanych, balonów,  przygotowywanych przez Stowarzyszenie „Dotknij Kultury”. Natomiast warkoczyki to zasługa p. Marioli Wieczór-Budzińskiej, a buźki dzieci pięknie pomalowane p. Agnieszki Wilczak.  Można było także uczestniczyć w festiwalu kolorów Holi i balonowej bitwie, a także poeksperymentować” na stoisku GAZ-SYSTEM.  Ponadto można było też zakupić miody z Pasieki Państwa Haliny i Edwarda Kociołek oraz pyszne ciasto przygotowane przez panie z KGW w Przywodziu.

W programie artystycznym na scenie wystąpili: Zespół KALIMERA z Bielinka, Zespół JUTRZENKA z Przelewic wraz z OSP Przelewice, Zespół wokalny OPTYMIŚCI z Przelewic oraz Zespół FEERIA z Choszczna. Konferansjerem imprezy był p. Daniel Nowacki. Na koniec odbyła się zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin wieczornych.

Ponadto w trakcie imprezy w związku z trwającą pandemią COVID-19 i brakiem skutecznego lekarstwa  prowadziliśmy  akcję  promocją  szczepienia, co jest ważne dla dobra naszej całej społeczności. Zachęcaliśmy również do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań.

Spotkanie swoją obecnością zaszczycili m.in.:  burmistrz Miasta Woldegk Dr. Ernst Jürgen Lode, dyrektor Ogrodów Przelewice Zygmunt Siarkiewicz, przewodniczący RG Przelewice Marian Świderski wraz z radnymi: Waldemarem Penderem, Krzysztofem Marglem, Ewą Połczyńską i Zytą Durką oraz  wójt gminy Przelewice Mieczysław Mularczyk wraz z sekretarzem Zbigniewem Kupiszem.

Sponsorami imprezy byli:  Spółdzielcza Agrofirma Witkowo, Gaz–System i p. Jacek Hajzer. Nad bezpieczeństwem imprezy czuwali strażacy z OSP Przelewic, a o porządek i obsługę imprezy zadbali pracownicy UG Przelewice. Zabezpieczona była również opieka medyczna z SPZOZ Przelewice.

Podsumowując, realizacja działań objętych projektem cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców gmin partnerskich z obu krajów. Projekt dał też  możliwości do wzajemnego bliższego poznania się. Ponadto wspólna integracja wpłynęła na  lepsze wzajemne poznanie swoich tradycji kulturowych oraz niwelowanie istniejących jeszcze ciągle barier mentalnych.  Ta wspólna inicjatywa mobilizuje polsko-niemieckich uczestników projektu do kolejnych tego typu przedsięwzięć.

Wyrażano opinie, że tego typu partnerskie spotkania otwierają nowe możliwości w Euroregionie Pomerania, w tym poszerzając i zacieśniając kontakty polsko-niemieckie, sprzyjające obustronnej współpracy i wzajemnej wymianie doświadczeń.

Wójt Gminy Przelewice składa serdeczne podziękowanie naszym Sponsorom,  Burmistrzowi i  mieszkańcom Miasta Woldegk oraz naszej Gminy uczestniczącym w Projekcie, w tym OSP Przelewice na czele z prezesem Henrykiem Nawojem, dyrektorowi  Biblioteki – GCK-u w Przelewicach Danielowi Nowackiemu, prezes Stowarzyszenia „Dotknij Kultury” Iwonie Brodzińskiej, pracownikom Urzędu Gminy, p. Dionize Ogłoza, a także wszystkim osobom i organizacjom zaangażowanym w realizację tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

Koordynator Projektu Anna Garzyńska

 

Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania).