Rozpoczęcie realizacji projektu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Regionalne Centrum Szkoleniowe OSP ” o wartości 1 250000 zł. na placu Floriana i w budynku Remizy OSP Przelewic 04.05.2022e

Główna projektantka budowy centrum dla OSP Ewa Gąsiorowska Nawój pisze :
bardzo proszę, abyśmy wszyscy mocno zaangażowali się w projekt realizacji „Centrum szkoleniowe OSP w Przelewicach”. Czas zakończenia zadania to 31.12.2022 r. Zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami zadania będzie realizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Mamy na ten cel środki z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 1 250 000 zł, w ramach tego zaplanowaliśmy:
1. Montaż ścianki treningowej
2. Zakup brakujących elementów do torów szkoleniowych MDP i OSP
3. Adaptację kotłowni na magazyn sprzętu przenośnego (roboty budowlane, zmiana kotłowni na gazową, instalacje, itp.)
4. Adaptacja pomieszczeń po bibliotece na salę dydaktyczną
5. Przebudowa ogrodzenia
6. Wstawienie dodatkowych punktów oświetleniowych na placu
Całość zadania musimy realizować poprzez wyłonienie wykonawcy lub wykonawców w przetargu, do tego potrzebujemy przede wszystkim Program Funkcjonalno – Użytkowy. Taki powinniśmy mieć harmonogram realizacji projektu:
do 15.06.2022 r. ogłoszenie przetargu na wybór wykonawców dla dwóch części:
a) Część 1 w zakresie zmiany sposobu użytkowania oraz przebudowy pomieszczeń remizy i biblioteki na potrzeby centrum
b) Część 2 w zakresie budowy ścianki treningowej
– do 15.07.2022 r. wybór wykonawców
– do 30.09.2022 r. przebudowa kotłowni na gazową oraz montaż instalacji c.o. na parterze
– do 15.12.2022 r. zakończenie pozostałych robót
DANE I MATERIAŁY POTRZEBNE DO SPORZĄDZENIA PROGRAMU FUNKCJONALNO – UŻYTKOWEGO:
 1. Decyzja celu publicznego – Urząd Gminy (PILNE) – termin do 15.06.2022
Zakres: przebudowa wraz ze zmianą sposobu użytkowania części pomieszczeń w budynku …. (trzeba spojrzeć w starej decyzji jak był ten budynek nazwany) wraz budową strażackiej ścianki treningowej oraz zagospodarowanej terenu na potrzeby centrum szkoleniowego OSP. Ustaliłam z dyrektor Witorko, że może być jedna decyzja dla dwóch decyzji pozwoleń na budowę.
2. Parametry i lokalizacja strażackiej ścianki treningowej: OSP Przelewice + Urząd Gminy  – termin do 21.05.2022 r.
Nie jestem przekonana do budowy ścianki według załączonej propozycji Fundacji. Moim zdaniem ścianka powinna odpowiadać warunkom w jakich nasi strażacy działają, a ona bardziej jest do ćwiczeń z ratownictwa wysokościowego i moim zdaniem . Taka ścianka to koszt ok. 900 000 złotych, my w swoich wstępnych kalkulacjach mamy przyjętą na ściankę kwotę 700 000 zł. Ścianka ma mieć łączną wysokość 14m, natomiast nie musi mieć takiej konstrukcji jak w załączonym folderze.
OSP: o rozeznanie rynku i poszukanie konstrukcji ścianki, która nie kosztowałaby więcej niż 700 000 zł.
Urząd Gminy: Przedstawiciel Fundacji miał przesłać nam dane do producentów ścianek oraz zapisy jakie powinny znaleźć się w przetargu.
3. Badanie gruntu na potrzeby lokalizacji ścianki: Urząd Gminy – termin do 31.05.2022 r.
4. Opis brakujących elementów torów OSP i MDP oraz usytuowanie na działce – OSP Przelewice – termin do 07.06.2022 r.
5. Zmiana kotłowni na gazową oraz rodzaj instalacji c.o. na parterze: Urząd Gminy + OSP Przelewice – termin do 30.05.2022 r.
Rozważyć kwestię montażu 1 lub 2 kotłów gazowych i możliwość wsparcia instalacji w przyszłości pompą ciepła lub panelami. OSP Przelewice proszę o podanie swojej propozycji montażu instalacji c.o do dnia 25.05.2022 r., zaś Urząd Gminy ustala sposób ogrzewania pomieszczeń przedszkolnych na piętrze.
6. Adaptacja kotłowni na magazyn: Urząd Gminy – termin do 30.05.2022 r.
 Ustalić zakres robót budowlanych, instalacji c.o., elektrycznej, wodnej, wentylacji itp.
7. Przystosowanie pomieszczeń biblioteki na zaplecze socjalne, sanitarne i salę dydaktyczną: Urząd Gminy – termin do 30.05.2022 r.
W porozumieniu z OSP ustalić układ pomieszczeń i ustalić zakres robót: budowlanych (roboty rozbiórkowe, stawianie ścianek, tynkowanie, malowanie, posadzki) , instalacji elektrycznych, c.o., wodociągowej, kanalizacyjnej, wentylacyjne.
8. Wymagania ppoż, ustalić z KP PSP, czy będzie konieczność ponownego odstępstwa od warunków ppoż wydanego przez Wojewódzkiego Komendanta PSP – Urząd Gminy – termin do 25.05.2022 r.
9. Mapa do celów projektowych – Urząd Gminy – termin do 15.06.2022 r.
Dobrze, aby była na etapie przetargu.
10. Przygotowanie PFU – Urząd Gminy – termin do 15.06.2022 r.
Trzeba ustalić, czy PFU będzie robione samodzielnie w Urzędzie, czy Fundacja będzie przygotowywać (choć jak będziemy chcieli inną konstrukcję wieży to nie wiem, czy będą chętni) lub można zlecić całość do opracowania na podstawie danych, które są dla jakiegoś biura projektowego. Ja inwentaryzację budynku bez kotłowni mam zrobioną. Jeszcze jest kwestia wykonania instalacji zewnętrznej gazowej (od szafki do budynku) – tak instalacja nie jest ujęta we wniosku o dotację.
Powyższe terminy są określone pod PFU, które byłoby samodzielne przez Urząd przygotowywane. Jeśli miałoby to robić jakieś biuro projektowe, to trzeba by z nimi ustalić ten harmonogram.