Podpisanie umowy na budowę Regionalnego Centrum Szkoleniowego OSP 06.03.2023

Na terenie trzech zachodniopomorskich gmin powstaną Regionalne Centra Szkoleniowe Strażaków Ochotników. Miejsca te będą wspierać rozwój potencjału jednostek OSP na terenie Pomorza Zachodniego, w szczególności podnosić kwalifikacje i umiejętności przydatne w prowadzonych przez strażaków ochotników działaniach ratowniczych. Umowy z władzami gmin, na łączną kwotę 4,5 mln zł, podpisał 6 marca Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Połączenie bazy do ćwiczeń umiejętności sprawnościowych z bazą edukacyjno-dydaktyczną wyposażoną w podstawowy sprzęt ratowniczo-gaśniczy w jednej lokalizacji gwarantuje przeprowadzenie szkoleń strażaków ochotników w krótkim czasie, w bezpiecznych warunkach i w jak najbardziej efektywny sposób. Jednocześnie stworzenie centrum w takim zakresie będzie umożliwiało przeprowadzanie zajęć przez cały rok – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. Głównym celem projektu „Regionalne Centrum Szkolenia Strażaków Ochotników” jest powstanie kompleksu szkoleniowego, który będzie miał w swojej ofercie możliwość organizacji zajęć podnoszących sprawność fizyczną strażaków ochotników, ale także zajęć edukacyjno-dydaktycznych z zakresu bezpieczeństwa pożarowego oraz szkoleń technicznych. Poza budową torów szkoleniowych OSP i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, na terenie RCS znajdować się będzie strażacka ścianka treningowa do ratownictwa wysokościowego, plac manewrowy do ćwiczeń specjalnym sprzętem takim jak drzwi treningowe, urządzenia siłowni zewnętrznej (streetworkout), a także wiata do przeprowadzania ćwiczeń, szkoleń i innych działań służących podnoszeniu kwalifikacji strażaków. System szkolenia służb ratowniczych strażaków jednostek OSP bazuje w głównej mierze na infrastrukturze i sprzęcie PSP. Konieczna jest budowa nowej infrastruktury – obiektów zapewniających możliwość profesjonalnego szkolenia i treningu służbom OSP bliżej ich miejsca zamieszkania oraz macierzystych jednostek OSP – wyjaśniają beneficjenci. – Działalność OSP z terenu województwa zachodniopomorskiego opiera się w główniej mierze na wolontariackiej działalności strażaków ochotników. Prowadzenie działań ratowniczych wymaga od ochotników odpowiedniego przeszkolenia. Poza sprawnością fizyczno-wytrzymałościową strażacy OSP muszą posiadać odpowiednią wiedzę techniczną i umiejętności praktyczne. Projekt budowy Regionalnego Centrum Szkoleniowego w dla potrzeb OSP i MDP, to właśnie doskonałe uzupełnienie lokalnej infrastruktury służącej szkoleniu, podnoszeniu sprawności służb ratowniczych OSP. Trzy Regionalne Centra Szkoleniowe OSP powstaną na terenie gmin: Choszczno, Przelewice i Grzmiąca. Do każdej trafi na ten 1,5 mln zł z budżetu województwa zachodniopomorskiego. Zgodnie z planem RCS mają powstać do końca 2023 r. Tak jak we wszystkich dziedzinach, tak i w działalności OSP największym wyzwaniem jest człowiek. Jego pozyskanie, przygotowanie, przeszkolenie – podkreślał marszałek Olgierd Geblewicz podczas podpisywania umów z samorządowcami. – Chcę podziękować pionierskim gminom. Życzę wam, byście zrealizowali te obiekty, co na pewno zachęci inne samorządy do tworzenia Regionalnych Centrów Szkolenia strażaków ochotników. Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Kustosz zwrócił uwagę, że fundamentem Ochotniczych Straży Pożarnych jest zawsze lokalna społeczność, jej zaangażowanie, wzmacnianie szeregów OSP młodzieżą. Widziałem, jak jedenastolatkowie szkolą się z pierwszej pomocy. Byłem pod ogromnym wrażeniem! Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze to przyszłość. Zapewnienie im dobrych warunków szkolenia to najlepsza inwestycja. Kiedyś ci młodzi ludzie będą ratować nam życie – podsumował wicemarszałek Olgierd Kustosz.