Drugi dzień świąt Wielkanocnych , dyngus na Placu Floriana w Przelewicach 10.04.2023

Drugi dzień Świąt Wielkanocnych , święto polewania się wodą czyli lany poniedziałek.Śmigus-dyngus jest silnie zakorzeniony w starosłowiańskiej tradycji i był związany z Jarymi Godami. Były to trwające kilka dni obrzędy, podczas których przygotowywano się na powitanie wiosny. Zazwyczaj topiono wtedy Marzannę oraz oblewano się wodą, wierząc, że zapewnia ona płodność. Oprócz tego uważano, że woda oczyszcza z chorób i pomaga zachować zdrowie oraz witalność.Według niektórych ludowych wierzeń oblewanie dziewcząt wodą miało również charakter czysto matrymonialny. W śmigus-dyngus panowie mogli w ten sposób okazać swoim wybrankom uczucia. Jednak panie również nie zostawały dłużne i dzień po Lanym Poniedziałku to właśnie one oblewały wodą chłopców. Z czasem tradycja oblewania się wodą przeniosła się z dwóch dni tylko na świąteczny poniedziałek i jest praktykowana do dziś, mimo, że dziś nie ma już charakteru matrymonialnego.Jednak nie zawsze była to tradycja popierana przez Kościół Katolicki, dla którego był to zwyczaj pogański. Z racji tego, że Kościołowi trudno było wykorzenić obrzęd i zakazać Słowianom tej tradycji, zdecydował się on na przejęcie tego obrzędu. Z tym, że woda miała stać się w tym przypadku symbolem oczyszczenia z grzechu. Lany poniedziałek zorganizowany przez OSP Przelewice transmitowały telewizje TVN , POLSAT ,TVP.