Szkolenie Strażaków w ramach projektu ” Siłowe otwieranie drzwi podczas działań ratowniczych”

W dniu 24 czerwca 2019 r. w Szczecinie podpisana została umowa o wsparciu realizacji zadania publicznego przez OSP „Gryf” z siedzibą w Szczecinie. W ramach projektu „Zapłon 2019” poprawa bezpieczeństwa obywateli na terenie Województwa Zachodniopomorskiego poprzez wsparcie szkolenia liderów edukacji pożarniczej OSP Gryf w Szczecinie”, ratownicy z Ochotniczej Straży Pożarnej „Gryf” przeprowadzą cykl szkoleń dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Województwa Zachodniopomorskiego, demonstrując sposoby siłowego otwierania drzwi.Zamknięte drzwi to jedna z przeszkód najczęściej stających na drodze ratownikom OSP. Wykonana przez OSP „Gryf” makieta szkoleniowa pozwoli na praktyczne ćwiczenie umiejętności wyłamywania zablokowanych drzwi za pomocą różnorodnego sprzętu. Projekt zakłada przeprowadzenie 6 wyjazdowych szkoleń w różnych miejscach Województwa, i przeszkolenie przynajmniej 150 ratowników OSP. Solidna konstrukcja makiety drzwi pozwoli na przeprowadzenie kolejnych edycji szkolenia w następnych latach. Dnia 25.08.2019 od godz.10.00 do godz.13.00 na placu Floriana OSP Przelewice zostało przeprowadzenie szkolenie przez Prezesa OSP Gryf Szczecin Druha Marka Domarackiego otwieranie siłowe drzwi podczas działań ratowniczych.W szkoleniu wzięło 23 strażaków w tym pięć członkiń KDP Przelewice.
Szkolący Druh Marek Domaracki to wysokiej klasy szkoleniowiec,potrafiący przekazać wiedzę i zademonstrować działania praktyczne.W szkoleniu użyto makietę symulującą drzwi wejściowe w budynkach mieszkalnych.Do szkolenia użyto narzędzi ratowniczych :narzędzie ratownicze Hooligan jest jednym z najpopularniejszych na świecie narzędzi używanych do przebijania, uderzania, podważania, ukręcania i cięcia elementów konstrukcji stanowiących przeszkody dla ratowników.Końcówka klinowa i łapka wykonane są jako odlewy ze stali wysoko stopowej, ulepszanej termicznie w celu uzyskania najwyższej wytrzymałości. Nałożone są na oba końce pręta o wysokiej wytrzymałości, o średnicy 2,5 cm. Pręt na obu końcach posiada wytoczone rowki, zapobiegające ślizganiu się narzędzia w ręku.Łapka Hooligana ma ulepszony, lekko wygięty kształt, zapewniający maksymalną siłę podważania. Szczelina łapki ma szerokość równą na całej swej długości i może służyć do wyważania zamków, rygli i skobli drzwiowych. Można jej również używać do wyciągania gwoździ i zamykania kurków gazowych. Hooligan do samochodów posiada końcówkę do cięcia metalu z ostrzem działającym na zasadzie otwieracza do puszek. Można przy jego pomocy przecinać grubą blachę i tworzywa kompozytowe. Narzędzie to jest niezbędnym wyposażeniem zespołów ratownictwa drogowego.Topór strażacki z długą rączką (rękojeścią), służy do usuwania przeszkód terenowych w celu dotarcia do poszkodowanych lub w celu ewakuacji. Stosowany również do wyrąbywania belek konstrukcji drewnianych, wyważania drzwi, wycinania otworów w pokryciach dachowych. Cechy: głowica wykonana ze stali lakierowanej na kolor czerwony,trzonek wykonany z drewna, lakierowany, długość topora – 92 cm,długość obuchu – 24 cm.Pierwszym zadaniem było otwarcie pojedynczych drzwi z jednym zamkiem patentowym w budynku mieszkalne.Symulacja zamka wykonana była z beleczki drewnianej o wymiarach 30x30x300 .Poszczególni strażacy w parach podchodzili do drzwi ,jeden strażak z narzędziem ratowniczym Hooligan , drugi z toporem strażacki i ćwiczyli technikę otwierania. Drugie ćwiczenie było związanie z podwójnymi drzwiami wejściowymi do budynku mieszkalnego.Było to zdecydowanie trudniejsze zadanie ale do wykonania.Kończąc szkolenie jeszcze raz podziękowaliśmy Prezesowi OSP Gryf Szczecin za dzisiejsze szkolenie i umówiliśmy się na szkolenie wysokościowe podstawowe w m.Listopadzie.Dziękuje wszystkim uczestnikom szkolenia za zaangażowanie podczas szkolenia ,dziękuje Druhnie Irenie za przygotowanie poczęstunku.W szkoleniu udział wzięli : Druhny Patrycja Stankiewicz ,Kadłubek Weronika ,Jałkierwicz Paulina , Jałkiewicz Kornelia , Druhowie : Henryk Nawój , Marcin Nawój , Tomasz Nawój , Woźniak Mateusz ,Woźniak Marcin ,Dolina Ryszard ,Szymański Dawid ,Pokorski Bogdan , Cepa Grzegorz ,Kustosz Damian , Oszczygieł \Mateusz ,Frużyński Marek,Łuk Andrzej, Jonczak Leszek,Jędrzejewski Emil,Niedziela Marcin ,Wójciak Michał . Prezes OSP Przelewice Druh Henryk Nawój.

Dodatkowo przeprowadzono szkolenie w ramach projektu „Bezpiecznie z druhami na Pomorzu Zachodnim – cykl spotkań z zakresu bezpieczeństwa pożarowego w powiecie pyrzyckim” realizowanego w ramach Programu Społecznik 2019-2021.