Ostatnie pożegnanie Druha Kapelana ks. Kanonika Romana Dutka 16.10.2022 na placu manewrowym Remizy OSP Przelewice . Ostatnia droga Druha ks.kanonika Romana Dutko 17.10.2022

Ekscelencjo, Druhowie w smutku pogrążona rodzino.                                                                                                                                                                                 Umiemy żyć jasno, z honorem i dumie,
Ożywiać marzenia i spełniać swe sny.
Więc trzeba świat kochać i strzec go rozumnie –
Rycerze Floriana – to my! słowa hymnu Ochotniczych Straży Pożarnych. Hymn wspólnie śpiewany na zakończenie co rok przez 25 lat podczas uroczystej mszy świętej z okazji Dnia Strażaka ,były słowa podzięki za służbę za działania ratownicze , za pomoc ,za to ze zawsze na nas mógł liczyć , to słowa wypowiadane co roku przez świętej pamięci zmarłego Druha ks. Kapelana Romana  w Dniu Strażaka. Za to w imieniu OSP Przelewice dziękuje.  W tej ostatniej drodze  świętej pamięci zmarłego ks. Romana , strażaka , kapelana strażaków w kilku słowach chciał bym opowiedzieć wam o jego życiu w  Parafii Matki Boskiej Królowej Polski w Przelewicach  będąc strażakiem. Urodził się 28.09.1958r w Cerkwicy powiat Gryficki . Do Ochotniczej Straży Pożarnej wstąpił 1976 r. Do Parafii Matki Boskiej Królowej Polski w Przelewicach przybył 01.07.1997r. mając 39 lat. Od samego początku wspierał Ochotniczą Straż Pożarną w Przelewicach , był członkiem Zarządu OSP Przelewice w latach 2001-2011 , był członkiem Zarządu Oddziału Gminnego Z OSP RP w Przelewicach w latach 2001-2011. Wieloletni Członek Zarządu OP Z OSP RP w Pyrzycach , kapelan Powiatowy Strażaków. Odznaczony Medalami – brązowym ,srebrnym  złotym za Zasługi Dla Pożarnictwa przyznanym Przez Z G Z OSP RP w Warszawie. Szczególnym wyróżnieniem była Odznaka Zachodniopomorski Krzyż Świętego Floriana nadany 28.02.2018r. Przez wiele lat posługi OSP Przelewice towarzyszyło i była pomocna we wszystkich uroczystościach parafialnych a szczególności ,wielkanocnych, 3 maja odpust maryjny , Boże Ciało, spotkania opłatkowe ,w zamian Ks. Roman organizował wspólnie z nami spotykania  DDP , MDP , KDP i OSP za które w imieniu OSP Przelewice dziękuje. W imieniu OSP Przelewice dziękuje za każdą chwile spędzoną ze strażakami na zawodach na konkursach szkolnych na ćwiczeniach , zawsze mając strażaków blisko sercu , zawsze przypominał ze modli się za strażaków  podczas działań ratowniczych . Przejazd kolumny samochodów pożarniczych OSP Przelewice , OSP Płońsko ,OSP Jesionowo ,OSP Lubiatowo które towarzyszyły Druh Ks. Romanow w ostatniej drodze , do miejsca ostatniego pożegnania. Drogami koło Plebani w której mieszkał 25 lat ,drogami którymi wyjeżdżał do kościołów w Kosinie ,Klukach ,Ślazowo . Ostatnie pożegna nie na placu manewrowym Remizy OSP Przelewice pożegnany  przez poczty sztandarowe OSP Przelewice ,OSP Lubiatowo ,przez najmłodszych strażaków DDP ,MDP ,KDP , OSP, przez Zespół Ludowy Jutrzenka Przelewice ,przez władze samorządu powiatowego i samorządu  zachodniopomorskiego , przez mieszkańców ,były to chwile szczególne mówiące jak bardzo był szanowany w szeregach strażackich , te oddane honory od najmłodszego do najstarszego mieszkańca świadczą o szacunku i podziękowanie za jego 25 letnią prace na parafii w Przelewicach. Wiele dobrego  można jeszcze powiedzieć o świętej pamięci zmarłym Druhu Ks. Romanie proboszczu Parafii w Przelewicach. Nasze świadectwo szacunku  to wszyscy razem przy samochodzie pogrzebowym, karawanie  wiozący świętej pamięci zmarłego ks. Romana z Remizy OSP Przelewice do Kościoła Parafialnego w Przelewicach. Ostatnie pożegnanie z Kościołem w którym 25 lat głosił słowo boże wspólnie ruszymy na miejsce spoczynku .Świętej pamięci zmarły Druh ks. Roman zawsze dedykował nam słowa otuchy i odwagi.    Strażacy – druhowie i z miasta i wsi ,czuwajcie by człowiek bezpiecznie mógł żyć